• 17 05 2022
  Перша леді України Олена Зеленська обговорила з першою леді Ізраїлю Міхаль Герцог гуманітарну допомогу для України, а також готовність Ізраїлю навчати українських психологів.

 • 07 05 2022
  Зеленський вперше вручив нову відзнаку — Хрест бойових заслуг. Його отримав генерал Залужний. Нинішній Хрест фактично продовжує нагородну традицію Української повстанської армії – він і за назвою, і за виглядом подібний до Хреста бойової заслуги УПА. (ілюстрація - Volodymyr Viatrovych)

 • 02 05 2022
  Зруйновані життя людей і спалене або вкрадене майно окупантам нічого не дасть. Це тільки збільшуватиме токсичність російської держави і кількість тих у світі, хто працюватиме на її ізоляцію. The ruined lives of people and the burned or stolen property will give nothing to the occupiers. It will only

 • 11 04 2022
  На востоке и юге начнется новая волна войны, будут самые сложные битвы – Зеленский "Мы не знаем, какое количество техники будет, и понимаем, что будет в разы больше, чем сейчас. Мы видим скопление военных, техники у востока и юга нашего государства. Мы понимаем почти все коридоры, куда пойдет враг

 • 07 04 2022
  Президент України відзначив нагородами трьох військовослужбовців ГУР МО України. Про це Володимир Зеленський сказав під час щоденного відеозвернення “Не втомлююсь щоденно дякувати кожному нашому захиснику, кожній нашій захисниці. Усім Збройним Силам України. Всім, хто дозволяє нам сподіватися і

 • 05 04 2022
  Пріоритетом номер один в Україні буде безпека. Про це заявив в інтерв'ю українським журналістам президент України Володимир Зеленський. Інтерв'ю показали українські телеканали в вівторок, 5 квітня. "Ми станемо "великим Ізраїлем" зі своїм обличчям. Ми не дивуватимемося, якщо в нас у кінотеатрах

 • Білі металеві ворота зі скрипом відкриваються, відкриваючи ялинки і мішки з піском. "Ласкаво просимо до фортеці", - каже помічник президента. Примружившись, ви бачите снайперів: ліворуч, праворуч, вгорі та внизу. Зенітні установки, великі шматки металу, помітити легше. Коли ворота зачиняються, солдат знімає трубку червоної "вертушки" - захищеного урядового телефону радянської епохи - і запитує накази. Нас направляють до бокового входу, потім проводять усередину затемненими коридорами і сходами - вгору, вниз і глибоко в тіло української військової машини.

  До воріт комплексу Володимира Зеленського ми дійшли майже за годину, а зазвичай цей шлях триває десять хвилин. На брукованих вулицях Києва в ці дні практично немає руху, але центральні артерії міста були змінені, щоб заплутати супротивника. Маршрут пробирається до сірого радянського моноліту повз протитанкові перешкоди, повз людей зі зброєю і все більш укріплені контрольно-пропускні пункти. Ми міняємо машини. Нервовий стан готовності у Києві нагадує лютий 2014 року, коли зусилля російського уряду утримати Україну у своїх руках призвели до "революції гідності" та загибелі понад 100 людей. Наразі столиця знову перебуває у стані війни.

  Усередині президентського комплексу нас просять залишити біля дверей телефони, пристрої, електроніку та ручки – все, що може бути використане для визначення нашого точного місцезнаходження. Поки нас обшукують за допомогою мобільних металодетекторів, офіс-менеджер із тривогою дивиться на нас через велику стопку туалетних рулонів. Вона одна з небагатьох, хто все ще їздить на роботу щодня: "Зараз страшно їхати, але що вдієш". Більшість інших співробітників із початку війни сплять на таборових ліжках.

  Ми ще довго плутаємо темними коридорами і несподівано опиняємося в ситуаційному центрі України. Зі столом із білої кераміки, стільцями з високими спинками та великими екранами, він міг би бути кімнатою для корпоративних нарад, якби не слова, вибиті на кожній стороні, жовтим по синьому: "Офіс Президента України". За останні чотири тижні, поки Зеленський писав, писав у телеграмах та твіттерах, це тло стало знаменитим. Входить солдат із серйозним виглядом. "Увага!" - кричить він: "Увага!". За десять секунд у кімнату вривається президент у супроводі жменьки людей із кулеметами. Зеленський сідає на чолі столу, перед акуратно встановленим українським прапором, і починає говорити.

  Еволюція Зеленського від комічного актора і політика-початківця до світового державного діяча зайняла всього три роки - дуга була вигнута вгору за останній місяць. На початку свого президентства у 2019 році Зеленський був новаторським постмодерним лідером, який намагався бути всім для всіх. Його обрали не за його політику – її у нього було небагато, – а за його невиразну опозицію корупції та ідеології політичного класу. Протягом трьох сезонів він грав роль вчителя, який став президентом у популярному телесеріалі "Слуга народу". Але в перші дні роботи як справжній президент він іноді здавався не у своїй тарілці; коли преса ставила йому складні питання, він виглядав незручним, навіть роздратованим.

  Я не очікував, що це буде так важко

  "Ви не можете уявити, що це означає і як ви діятимете. Я не очікував, що це буде так важко. Я не герой".

  Події перетворили його президентство на щось суттєвіше. Коли почалася війна, він відразу ж відмовився від темних костюмів та чистого гоління на користь зеленого хакі та короткої бороди. У нього вже було під рукою бойове спорядження для відвідування військ на передовій – один комплект для зими, інший для весни: "У мене вони були, тільки не так багато". Нову роль він має добре. Хоча він втомився і нескінченно крутиться, під розв'язністю ховається спокій. Зеленський шанобливо тисне всім руки (одну людину обіймає) і нахиляється, щоб встановити зоровий контакт. Він присуває свій стілець. Він сам наливає шипучу воду у свою пластикову склянку.

  Він бере участь у розмові, відповідаючи швидко, дружелюбно, іноді пустотливо, і погладжує бороду, поки каже. На запитання, що йому найбільше потрібно від Заходу, він відразу ж відповідає: "Перше - літаки", - в його очах з'являється посмішка: "Номер два, але насправді номер один - танки". Дивно, коли він інколи перериває свій потік. "Як виглядає українська перемога?" – питаємо ми його. Він піднімає брови, морщиться і бере цілих сім секунд, перш ніж заговорити - мабуть, розуміючи, що від його відповіді залежать мільйони людей: "Перемога - це можливість врятувати якнайбільше життів".

  "Я не очікував, що це буде так важко", – каже Зеленський. "Ви не можете собі уявити, що це означає і наскільки добре ви впораєтеся як президент". Російська атака зіштовхнула його керівництво з невідомістю. Він відкинувся у кріслі: "Я не герой". Це досягнення його народу, каже він.

  Зеленский уважительно пожимает всем руки

  Він неодноразово використовує слово "чесність". "Ви маєте бути чесними, щоб люди вам вірили. Не треба намагатися. Потрібно бути самим собою". Ця спроба бути справжнім викликала поклоніння і навіть мем, оскільки Зеленський приваблює росіян та надихає українців відеороликами у соціальних мережах із вулиць Києва. "Якщо я не вийду на вулицю навіть на три-чотири дні, а залишуся тільки у своєму офісі, я не знатиму, що відбувається у світі", - каже він. Йому не потрібно пояснювати цей висновок, але його робить. Володимир Путін перебуває один у своєму бункері "вже понад два десятиліття".

  Зеленський оточує себе невеликою компанією журналістів, юристів, артистів та спеціалістів із самодопомоги - його "поп-урядом" воєнного часу, як назвав його Сергій Лещенко, колишній журналіст, а нині співробітник апарату президента. Світ - всі вони також одягнені у військову зелену форму - виглядає невимушено по відношенню один до одного і до свого лідера. Але не все на місці. Президентський перекладач довго не може потрапити до кімнати. У відповідь надходить повідомлення: він зайнятий іноземним телефоном. "Щось не так, коли перекладач президента недоступний для президента", - жартує Зеленський.

  Президент вголос цікавиться, якою мовою йому слід говорити. "Коли ви питаєте російською, я відповім вам російською. Коли ви питаєте англійською, я відповідатиму українською". Його помічники пропонують йому говорити лише українською. Президент погоджується, але не завжди дотримується цього правила і іноді говорить акцентованою англійською мовою - якою він говорить добре, незважаючи на свої вибачення за те, що забуває слова. (Якось він показує пальцем на перекладача: "Це було не все, що я сказав", - сміється він.)

  "Коли ви питаєте російською, я відповім вам російською. Коли ви запитаєте англійською, я відповім українською".

  Все це виглядає трохи хаотично, і можливо так воно і є. І все-таки, здається, кожен знає, що робити. Вони продовжують роботу, незважаючи на постійну загрозу, що на них впаде бомба. Вони роблять свою роботу, не чекаючи на його підпис. Вони – сила тут. Зеленський, зі свого боку, вважає, що одна людина не може і не повинна контролювати все. Зараз, коли країна шукає будь-який спосіб перемогти Росію на полі бою, це розуміння – віра в силу окремих людей, які вирішили об'єднатись у єдине ціле, – може виявитися рятівним для України.

  У командному пункті з Володимиром Зеленським / In the war room with Volodymyr Zelensky

  Олівер Керролл – кореспондент журналу The Economist в Україні.

  ФОТОГРАФІЇ: РОН ХАВІВ / VII

  Спец термин
  Special Page Image
  Категорія новин
  Second title

  Втомлений, але все ще жартуючий президент України, за яким полюють, каже: "Я не герой"

 • 19 03 2022
  Українська економіка витримала перший удар, який завдала війна. Тепер влада працює над тим, щоб втримати ситуацію та реалізувати запропоновану президентом стратегію економіки воєнного часу.

 • 15 03 2022
  Президент оголосив про початок податкової реформи. Перші два кроки: Замість ПДВ та податку на прибуток погоджено ставку 2% від обороту та спрощений облік. Для малого бізнесу — добровільна сплату єдиного податку. Другий крок — максимальна дерегуляція бізнесу. «Скасовуємо всі перевірки для всіх

 • 14 03 2022
  Добровольці – герої, що не носять плащів. Це справжні патріоти, завдяки яким наша армія посилила свої позиції та значно збільшила свою кількість. Своєю сміливістю та відданістю вони зараз вражають увесь світ. Сьогодні, у 19-ий день війни, хочеться подякувати кожному добровольцю за внесок у спротив

 • 08 03 2022
  Володимир Зеленський виступить зі зверненням до парламенту Великої Британії через відеозв'язок. Очікується, що після виступу українського президента британський прем'єр Борис Джонсон та лідер лейбористів сер Кейр Стармер мають відповісти. Транслюємо наживо

 • 08 03 2022
  Полное интервью Зеленского американской телекомпании ABC. «Народ, который меня избрал, не готов к капитуляции, мы не готовы к ультиматумам». «Бесполетная зона нужна, чтобы сбивать ракеты, я говорил об этом Байдену. Думаю, президент США может делать больше». «Путин находится в информационном пузыре

 • 06 03 2022
  СБУ сообщает, что оккупанты обстреляли из градов территорию Национального научного центра «Харьковский физико-технический институт» (ННЦ ХФТИ). Там находится опытная ядерная установка «Источник нейтронов», в активную зону которой загружено 37 топливных ядерных элементов. Отмечается, что разрушение

 • 06 03 2022
  На Вінницький аеропорт здійснили удар вісьмома ракетами, він повністю зруйнований. "Закрийте небо над Україною! (...) Закрийте від всіх цих терористів. Зробіть гуманітарну зону! Ми люди! І це ваш обов'язок захищати людей! І це ви можете! Якщо ви цього не зробите і не надасте нам хоча б літаки, щоб